Zmieniamy się dla Ciebie! Dla produktów Sissel, skorzystaj z darmowej dostawy zamówień powyżej 200 złotych!

Mroźny luksus – miasteczko Jukkasjärv

Mroźny luksus – miasteczko Jukkasjärv

Trzydzieści pięć lat temu w szwedzkim miasteczku Jukkasjärvi otwarto pierwszy na świecie hotel z lodu. Do jego budowy zużyto 4000 ton lodu i aż 30000 ton śniegu. Pracownicy zatrudnieni przy budowie dysponowali specjalnie zaprojektowanymi na potrzeby tej inwestycji ubraniami roboczymi. Temperatura w dzień dochodziła bowiem do -22 stopni Celsjusza.

lodowy hotel

Obecnie hotel ma do dyspozycji 60 pokoi. Dzielą się one na „ciepłe” i „zimne”. Łóżka w tych ostatnich wykonane są ze śniegu i lodu, a temperatura sięga -5 stopni. Za dobę trzeba zapłacić w przeliczeniu ponad 4000 PLN. Obiekt jest czynny od początku grudnia do końca kwietnia. Goście mogą między innymi oglądać dramaty Szekspira w replice wnętrz londyńskiego The Globe Theatre. Hotel co rok odbudowywany jest w nieco innym kształcie. Na świecie funkcjonuje tylko 12 podobnych obiektów.

Wyjątkowe miejsce na świecie

The Ice Hotel of Jukkasjärvi znajduje się 200 km na północ od koła podbiegunowego. Każdej zimy jego twórcy nadają mu świeży styl - krzesła, żyrandole, hotelowy bar, a nawet łóżka rzeźbi się z lodu. Cały hotel wygląda, jakby był zbudowany z ogromnych szklanych tafli. I choć lód i szkło wizualnie mają ze sobą dużo wspólnego, Ice Hotel różni przede wszystkim jedno - temperatura. W większości pomieszczeń wynosi ona około 23 stopni Fahrenheita, czyli -5 stopni Celsjusza.

Wyjątkowy sposób budowy Hotelu Ice czyni go podobnym do lodowego pałacu - można się poczuć niemal jak w lodowym zamku Elsy z Krainy Lodu. Na gości czeka wiele rozrywek - lodowy bar, hol, kościół, a także aż 60 pokoi o tematyce lodowej w różnym stylu. Można spróbować win i posiłków przygotowanych z lokalnych składników (np. z łosia, renifera i cietrzewia).

Ogromną atrakcją są również widoki. Goście Ice Hotel mogą podziwiać naturalną zorzę polarną układającą się w pasma, łuki, kurtyny, promienie i inne kształty o niebieskich, zielonych, żółtych, czerwonych i białych barwach. Gdy zorza oświetla jasne szwedzkie nocne niebo, podziwianie widoków staje się wręcz uzależniające.

Choć decydując się na pobyt w Ice Hotel trzeba przygotować się głównie na niskie temperatury, w obiekcie istnieją również ciepłe miejsca, w których można się przebrać i umyć. Klienci mogą również skorzystać z gorącej sauny.

Niska temperatura a zdrowie

Sen na lodowym łóżku - brzmi intrygująco? Choć twórcy Ice Hotel mają na celu przede wszystkim zaproponowanie niecodziennej atrakcji turystycznej, okazuje się, że niskie temperatury mają również pozytywny wpływ na zdrowie. Odpowiednio dawkowane zimno ma pozytywny wpływ na organizm - m.in. uodparnia, poprawia jakość snu i zmniejsza ból.

Badania pokazują, że korzyści z ekspozycji na niskie temperatury są wielorakie:

Temperatura do spania powinna być niższa niż w czasie dziennej aktywności. Dzięki temu łatwiej zapaść w sen i nie wybudzać się w jego trakcie.

  • Zwiększenie wydolności organizmu

W niskich temperaturach łatwiej osiągnąć wyższe wyniki, ponieważ organizm przeznacza mniej wysiłku na wydalanie ciepła.

  • Utrata kilogramów

Regularne przebywanie w niskich temperaturach to świetny sposób na zrzucenie nadliczbowych kilogramów. Nadmiar ciepła sprzyja zaś przybieraniu na wadze.

  • Usuwanie toksyn z organizmu

Regularne kąpiele w zimnej wodzie zwiększają poziom glutationu - silnego przeciwutleniacza neutralizującego wolne rodniki.

  • Zmniejszenie dolegliwości bólowych

Nie bez przyczyny lekarze zalecają przykładanie zimnych okładów na obolały ząb lub stłuczenie. Zimno zmniejsza ból, opuchliznę i inne nieprzyjemne skutki urazów oraz zabiegów lekarskich.

  • Wzmocnienie odporności

W niskich temperaturach organizm zwiększa ilość białych krwinek w organizmie, które sprawiają, że rzadziej zapadasz na choroby.

Jak widzisz, spanie w lodowym łóżku okazuje się nie być wcale tak szalonym pomysłem, jak wydaje się w pierwszej chwili. Mieszkańcy krajów skandynawskich wiedzą o tym doskonale - nie tylko tworząc lodowe hotele. Ze szwecji pochodzi również szwedzki przedsiębiorca Carl-Emil Christensen oraz jego żona Sissel, twórcy innowacyjnych poduszek ortopedycznych do spania, które zrewolucjonizowały sposób spania ludzi na całym świecie.


Polecamy również inne poradniki:

Jak poprawić komfort jazdy samochodem podczas długiej podróży?

Poduszka podróżna - czy warto w nią zainwestować?

Surströmming

Kanelbullar, szwedzkie bułeczki cynamonowe

Pannkakor, szwedzkie naleśniki

Grot z musem jabłkowym i mlekiem